GRJ31CR71H475KE11K
DigiKey Part Number
490-GRJ31CR71H475KE11KTR-ND - Tape & Reel (TR)
490-GRJ31CR71H475KE11KCT-ND - Cut Tape (CT)
490-GRJ31CR71H475KE11KDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GRJ31CR71H475KE11K
Description
CAP CER MLCC
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4.7 µF ±10% 50V Ceramic Capacitor X7R 1206 (3216 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
GRJ31CR71H475KE11K Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Features
Soft Termination
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.075" (1.90mm)