GCM21BR72E223KWB1K
DigiKey Part Number
490-GCM21BR72E223KWB1KTR-ND - Tape & Reel (TR)
490-GCM21BR72E223KWB1KCT-ND - Cut Tape (CT)
490-GCM21BR72E223KWB1KDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GCM21BR72E223KWB1K
Description
CAP CER 22000PF 250V X7R 0805
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.022 µF ±10% 250V Ceramic Capacitor X7R 0805 (2012 Metric)
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
Part Status
Active
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.057" (1.45mm)