GCM1885C2A101JA16D
DigiKey Part Number
490-4771-2-ND - Tape & Reel (TR)
490-4771-1-ND - Cut Tape (CT)
490-4771-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GCM1885C2A101JA16D
Description
CAP CER 100PF 100V C0G/NP0 0603
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 pF ±5% 100V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0603 (1608 Metric)
EDA/CAD Models
GCM1885C2A101JA16D Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Part Status
Active
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
±5%
Thickness (Max)
0.035" (0.90mm)