GCM1555C2A1R0CE02D is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Murata Electronics
In Stock: 2,899
Datasheet
Parametric Equivalent
Murata Electronics
In Stock: 0
Datasheet
Samsung Electro-Mechanics
1 pF ±0.25pF 100V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0402 (1005 Metric)
GCM1555C2A1R0CE02D
DigiKey Part Number
490-GCM1555C2A1R0CE02DTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GCM1555C2A1R0CE02D
Description
CAP CER 1PF 100V C0G 0402
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Ratings
AEC-Q200
Packaging
Tape & Reel (TR)
Applications
Part Status
Active
Mounting Type
Capacitance
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Tolerance
±0.25pF
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.022" (0.55mm)