DFE2MCAHR47MJ0L
DigiKey Part Number
490-18401-2-ND - Tape & Reel (TR)
490-18401-1-ND - Cut Tape (CT)
490-18401-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DFE2MCAHR47MJ0L
Description
FIXED IND 470NH 3.5A 33 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
470 nH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 3.5 A 33mOhm Max 0806 (2016 Metric)
Category
Shielding
Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
33mOhm Max
Series
Ratings
AEC-Q200
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
1 MHz
Type
Drum Core, Wirewound
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
0806 (2016 Metric)
Inductance
Supplier Device Package
0806
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.047" (1.20mm)
Current - Saturation (Isat)
3.6A