DFE252012PD-1R5M=P2
DigiKey Part Number
490-DFE252012PD-1R5M=P2TR-ND - Tape & Reel (TR)
490-DFE252012PD-1R5M=P2CT-ND - Cut Tape (CT)
490-DFE252012PD-1R5M=P2DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DFE252012PD-1R5M=P2
Description
FIXED IND 1.5UH 2.6A 60 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1.5 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 2.6 A 60mOhm Max 1008 (2520 Metric) Flat Wire
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DFE252012PD-1R5M=P2 Models
Category
DC Resistance (DCR)
60mOhm Max
Mfr
Ratings
AEC-Q200
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Inductance Frequency - Test
1 MHz
Part Status
Active
Features
Flat Wire
Type
Drum Core, Wirewound
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
1008 (2520 Metric)
Inductance
Supplier Device Package
2520
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.047" (1.20mm)
Current - Saturation (Isat)
3.3A