DE2E3KY472MB3BM02F is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Murata Electronics
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
In Stock: 15,663
Datasheet
4700 pF ±20% 250VAC Ceramic Capacitor E Radial, Disc
DE2E3KY472MB3BM02F
DigiKey Part Number
490-9484-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DE2E3KY472MB3BM02F
Description
CAP CER 4700PF 250VAC RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
DE2E3KY472MB3BM02F Models
Category
Features
Safety Series X1Y2
Mfr
Ratings
X1, Y2
Series
Applications
Packaging
Bulk
Mounting Type
Part Status
Obsolete
Package / Case
Radial, Disc
Capacitance
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.512" (13.00mm)
Voltage - Rated
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Temperature Coefficient
Lead Style
Straight
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C