LM50-23B24-C is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Similar
GAPTEC Electronic
In Stock: 2
Datasheet
Similar
DComponents
In Stock: 5
Datasheet
DComponents
In Stock: 4
In Stock: 6
MEAN WELL USA Inc.
In Stock: 3,152
TDK-Lambda
In Stock: 199
Traco Power
In Stock: 15
Enclosed AC DC Converters 1 Output 24V 85 ~ 305 VAC, 120 ~ 430 VDC Input
LM50-23B24-C
DigiKey Part Number
2725-LM50-23B24-C-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LM50-23B24-C
Description
AC/DC CONVERTER 24V 53W
Customer Reference
Detailed Description
Category
Applications
Household Appliances, ITE (Commercial)
Manufacturer
Mornsun America, LLC
Voltage - Isolation
4 kV
Series
Efficiency
88%
Packaging
Box
Operating Temperature
-30°C ~ 70°C (With Derating)
Part Status
Not For New Designs
Features
Adjustable Output, DC Input Capable, Universal Input
Type
Enclosed
Mounting Type
Chassis Mount
Number of Outputs
1
Size / Dimension
3.90" L x 3.23" W x 1.18" H (99.0mm x 82.0mm x 30.0mm)
Voltage - Input
85 ~ 305 VAC, 120 ~ 430 VDC
Approval Agency
CCC, CE, cURus, UL
Voltage - Output 1
24V
Standard Number
60335-1; 62368-1
Current - Output 1
2.2 A