LM200-22B24R2-CQ
DigiKey Part Number
2725-LM200-22B24R2-CQ-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LM200-22B24R2-CQ
Description
AC/DC CONVERTER 24V 211W
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed, Conformal Coated AC DC Converters 1 Output 24V 176 ~ 305 VAC, 240 ~ 430 VDC Input
Category
Power (Watts)
Manufacturer
Mornsun America, LLC
Applications
Household Appliances, ITE (Commercial)
Series
Voltage - Isolation
4 kV
Packaging
Box
Efficiency
91%
Part Status
Not For New Designs
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (With Derating)
Type
Enclosed, Conformal Coated
Features
Adjustable Output, Universal Input
Number of Outputs
1
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Input
176 ~ 305 VAC, 240 ~ 430 VDC
Size / Dimension
5.07" L x 3.82" W x 1.18" H (129.0mm x 97.0mm x 30.0mm)
Voltage - Output 1
24V
Standard Number
60335-1; 62368-1
Current - Output 1
8.8 A