LM200-10B15 is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Similar
DComponents
In Stock: 2
Datasheet
Similar
MEAN WELL USA Inc.
In Stock: 23
Datasheet
Enclosed AC DC Converters 1 Output 15V 90 ~ 132 VAC, 180 ~ 264 VAC, 240 ~ 373 VDC Input
LM200-10B15
DigiKey Part Number
2725-LM200-10B15-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LM200-10B15
Description
AC/DC CONVERTER 15V 210W
Customer Reference
Detailed Description
Category
Applications
Household Appliances, ITE (Commercial)
Manufacturer
Mornsun America, LLC
Voltage - Isolation
3 kV
Series
Efficiency
88%
Packaging
Box
Operating Temperature
-30°C ~ 70°C (With Derating)
Part Status
Not For New Designs
Features
Adjustable Output
Type
Enclosed
Mounting Type
Chassis Mount
Number of Outputs
1
Size / Dimension
7.05" L x 3.90" W x 1.18" H (179.0mm x 99.0mm x 30.0mm)
Voltage - Input
90 ~ 132 VAC, 180 ~ 264 VAC, 240 ~ 373 VDC
Approval Agency
CE, CQC
Voltage - Output 1
15V
Standard Number
60335-1; 62368-1
Current - Output 1
14 A