LIF240-10B55R2
DigiKey Part Number
2725-LIF240-10B55R2-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LIF240-10B55R2
Description
AC/DC DIN RAIL SUPPLY 55V 242W
Customer Reference
Detailed Description
AC or DC DIN Rail Power Supply 1 Output 55V 4.4A
Category
Current - Output (Max)
4.4A
Manufacturer
Mornsun America, LLC
Power (Watts)
242W
Series
Voltage - Isolation
3 kV
Packaging
Box
Applications
ITE (Commercial), Laboratory
Part Status
Not For New Designs
Efficiency
94%
Input Type
AC or DC
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C (With Derating)
Number of Outputs
1
Features
Adjustable Output, Universal Input
AC Voltage - Input
85 ~ 264 VAC
Size / Dimension
4.33" L x 1.61" W x 4.88" H (110.0mm x 41.0mm x 124.0mm)
DC Voltage - Input (Min)
120V
Approval Agency
CE, cULus
DC Voltage - Input (Max)
370V
Standard Number
61010-1; 62368-1
Voltage - Output 1
55V