LIF240-10B24R2S is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Similar
GAPTEC Electronic
In Stock: 14
Datasheet
Similar
DComponents
In Stock: 5
Datasheet
TDK-Lambda
In Stock: 694
MEAN WELL USA Inc.
In Stock: 291
MEAN WELL USA Inc.
In Stock: 385
Traco Power
In Stock: 65
AC or DC DIN Rail Power Supply 1 Output 24V 10A
LIF240-10B24R2S
DigiKey Part Number
2725-LIF240-10B24R2S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LIF240-10B24R2S
Description
AC/DC DIN RAIL SUPPLY 24V 240W
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Output (Max)
10A
Manufacturer
Mornsun America, LLC
Power (Watts)
240W
Series
Voltage - Isolation
3 kV
Packaging
Bulk
Applications
Industrial, ITE (Commercial), Laboratory
Part Status
Not For New Designs
Efficiency
94%
Input Type
AC or DC
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C (With Derating)
Number of Outputs
1
Features
Adjustable Output, PFC, Universal Input
AC Voltage - Input
85 ~ 264 VAC
Size / Dimension
4.33" L x 2.13" W x 4.88" H (110.0mm x 54.0mm x 124.0mm)
DC Voltage - Input (Min)
120V
Approval Agency
CE, EN
DC Voltage - Input (Max)
370V
Standard Number
61010-1; 62368-1; UL 508
Voltage - Output 1
24V