K7805MT-500R4
DigiKey Part Number
2725-K7805MT-500R4TR-ND - Tape & Reel (TR)
2725-K7805MT-500R4CT-ND - Cut Tape (CT)
2725-K7805MT-500R4DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
K7805MT-500R4
Description
DC DC CONVERTER +/-5V 4W
Customer Reference
Detailed Description
Non-Isolated PoL Module DC DC Converter 1 Output 5V, -5V 500mA, 300mA 6.5V, 7V - 36V, 31V Input
Category
Current - Output (Max)
500mA, 300mA
Manufacturer
Mornsun America, LLC
Power (Watts)
4 W
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Features
SCP
Part Status
Not For New Designs
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Type
Non-Isolated PoL Module
Efficiency
91%
Number of Outputs
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Input (Min)
6.5V, 7V
Package / Case
6-SMD Module
Voltage - Input (Max)
36V, 31V
Size / Dimension
0.35" L x 0.28" W x 0.12" H (9.0mm x 7.0mm x 3.1mm)