RM322-080-212-5501 | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 4134-RM322-080-212-5501-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | RM322-080-212-5501 |
Description | RM322-080-212-5501 |
Manufacturer Standard Lead Time | 10 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 80 Position Receptacle Connector 0.075" (1.91mm) Through Hole Gold |
Series | Contact Finish - Mating |
Packaging Bulk | Insulation Color Gray |
Part Status Active | Insulation Height 0.300" (7.62mm) |
Connector Type | Contact Length - Post 0.140" (3.56mm) |
Contact Type Female Socket | Operating Temperature -65°C ~ 125°C |
Style Board to Board | Contact Finish - Post Tin-Lead |
Number of Positions | Features Mating Guide, Mounting Flange |
Number of Positions Loaded All | Current Rating (Amps) 3A |
Pitch - Mating | Voltage Rating 750V |
Number of Rows 3 | Insulation Material Polyphenylene Sulfide (PPS) |
Row Spacing - Mating 0.075" (1.91mm) | Contact Shape Circular |