T54EE227M016ESA025
DigiKey Part Number
718-2562-2-ND - Tape & Reel (TR)
718-2562-1-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Mitsubishi Electric Europe B.V.
Manufacturer Product Number
T54EE227M016ESA025
Description
CAP TANT POLY 220UF 16V 2917
Manufacturer Standard Lead Time
43 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
220 µF Molded Tantalum Polymer Capacitor 16 V 2917 (7343 Metric) 25mOhm @ 100kHz
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
T54EE227M016ESA025 Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
25mOhm @ 100kHz
Manufacturer
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Capacitance
220 µF
Height - Seated (Max)
0.169" (4.30mm)
Tolerance
±20%
Manufacturer Size Code
EE
Voltage - Rated
16 V