MSR7805-15M
DigiKey Part Number
5943-MSR7805-15M-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MSR7805-15M
Description
DC/DC,500MA,34V IN,15V OUT,NONIS
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Non-Isolated PoL Module DC DC Converter Output 15V 500mA 18V - 34V Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MSR7805-15M Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Current - Output (Max)
500mA
Mfr
Power (Watts)
15 W
Series
Applications
Industrial, ITE (Commercial)
Packaging
Tube
Features
Proportional Output, SCP
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 93°C
Type
Non-Isolated PoL Module
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Input (Min)
18V
Size / Dimension
0.46" L x 0.40" W x 0.30" H (11.7mm x 10.2mm x 7.5mm)
Voltage - Input (Max)
34V