MT40A1G16TB-062E IT:F is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Alliance Memory, Inc.
In Stock: 330
Datasheet
SDRAM - DDR4 Memory IC 16Gbit Parallel 1.6 GHz 19 ns 96-FBGA (7.5x13)
MT40A1G16TB-062E IT:F
DigiKey Part Number
557-MT40A1G16TB-062EIT:F-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MT40A1G16TB-062E IT:F
Description
IC DRAM 16GBIT PARALLEL 96FBGA
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
MT40A1G16TB-062E IT:F Models
Category
Memory Interface
Parallel
Mfr
Clock Frequency
1.6 GHz
Packaging
Tray
Write Cycle Time - Word, Page
15ns
Part Status
Obsolete
Access Time
19 ns
DigiKey Programmable
Not Verified
Voltage - Supply
1.14V ~ 1.26V
Memory Type
Volatile
Operating Temperature
-40°C ~ 95°C (TC)