SMBJ5928B/TR13 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
MCC (Micro Commercial Components)
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Diodes Incorporated
In Stock: 12,049
Datasheet
Parametric Equivalent
onsemi
onsemi
Zener Diode 13 V 2 W ±5% Surface Mount DO-214AA (SMBJ)
SMBJ5928B/TR13
DigiKey Part Number
SMBJ5928B/TR13-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMBJ5928B/TR13
Description
DIODE ZENER 13V 2W DO214AA
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
1 µA @ 9.9 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.2 V @ 200 mA
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C
Part Status
Obsolete
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
Package / Case
Tolerance
±5%
Supplier Device Package
DO-214AA (SMBJ)
Power - Max
2 W
Base Product Number
Impedance (Max) (Zzt)
7 Ohms