PIC32CM1216MC00048-I/U5B
DigiKey Part Number
150-PIC32CM1216MC00048-I/U5B-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PIC32CM1216MC00048-I/U5B
Description
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 48VQFN
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
ARM® Cortex®-M0+ PIC® 32CM MC Microcontroller IC 32-Bit 48MHz 128KB (128K x 8) FLASH 48-VQFN (7x7)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PIC32CM1216MC00048-I/U5B Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Program Memory Size
Mfr
Program Memory Type
FLASH
Series
EEPROM Size
4K x 8
Packaging
Tray
RAM Size
16K x 8
Part Status
Active
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
2.7V ~ 5.5V
DigiKey Programmable
Not Verified
Data Converters
A/D 14x12b, 1x16b Sigma-Delta; D/A 1x10b
Core Processor
ARM® Cortex®-M0+
Oscillator Type
Internal
Core Size
32-Bit
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Speed
48MHz