PIC24FJ64GP205-I/M4
DigiKey Part Number
150-PIC24FJ64GP205-I/M4-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PIC24FJ64GP205-I/M4
Description
IC MCU 16BIT 64KB FLASH 48UQFN
Manufacturer Standard Lead Time
7 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
PIC PIC® 24F Microcontroller IC 16-Bit 32MHz 64KB (22K x 24) FLASH 48-UQFN (6x6)
RAM Size
8K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
2V ~ 3.6V
Data Converters
A/D 14x12b SAR
DigiKey Programmable
Not Verified
Oscillator Type
External, Internal
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Speed
32MHz