PIC18F45K50-I/P
DigiKey Part Number
PIC18F45K50-I/P-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PIC18F45K50-I/P
Description
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 40DIP
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
PIC PIC® XLP™ 18K Microcontroller IC 8-Bit 48MHz 32KB (16K x 16) FLASH 40-PDIP
EDA/CAD Models
PIC18F45K50-I/P Models
EEPROM Size
256 x 8
RAM Size
2K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
2.3V ~ 5.5V
DigiKey Programmable
Not Verified
Data Converters
A/D 25x10b
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Speed
48MHz
Mounting Type
Through Hole
Connectivity
I2C, SPI, UART/USART, USB
Supplier Device Package
40-PDIP
Peripherals
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Package / Case
40-DIP (0.600", 15.24mm)