PIC16F676-I/ML
DigiKey Part Number
PIC16F676-I/ML-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PIC16F676-I/ML
Description
IC MCU 8BIT 1.75KB FLASH 16QFN
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
PIC PIC® 16F Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 1.75KB (1K x 14) FLASH 16-QFN (4x4)
Mfr
EEPROM Size
128 x 8
Series
RAM Size
64 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
2V ~ 5.5V
Data Converters
A/D 8x10b
DigiKey Programmable
Not Verified
Oscillator Type
Internal
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Core Size
8-Bit
Mounting Type
Surface Mount
Speed
20MHz