MSCSM120AM027T6AG is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Microchip Technology
In Stock: 0
Datasheet
Mosfet Array 1200V (1.2kV) 733A (Tc) 2970W (Tc) Chassis Mount
MSCSM120AM027T6AG
DigiKey Part Number
150-MSCSM120AM027T6AG-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MSCSM120AM027T6AG
Description
MOSFET 2N-CH 1200V 733A
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
2.8V @ 27mA
Manufacturer
Microchip Technology
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
2088nC @ 20V
Packaging
Tube
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
27000pF @ 1000V
Part Status
Active
Power - Max
2970W (Tc)
Technology
Silicon Carbide (SiC)
Operating Temperature
-40°C ~ 175°C (TJ)
Configuration
2 N Channel (Phase Leg)
Mounting Type
Chassis Mount
Drain to Source Voltage (Vdss)
1200V (1.2kV)
Package / Case
Module
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
733A (Tc)
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
3.5mOhm @ 360A, 20V