MSC015SDA120K
DigiKey Part Number
150-MSC015SDA120KTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MSC015SDA120K
Description
DIODE SIL CARB 1200V 36A TO220
Manufacturer Standard Lead Time
7 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 1200 V 36A Through Hole TO-220-2
Category
Reverse Recovery Time (trr)
0 ns
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
200 µA @ 1200 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Capacitance @ Vr, F
906pF @ 1V, 1MHz
Part Status
Active
Mounting Type
Technology
Package / Case
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
1200 V
Supplier Device Package
TO-220-2
Current - Average Rectified (Io)
36A
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 175°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.8 V @ 15 A
Base Product Number
Speed
Zero Recovery Time > 500mA (Io)