JANTX1N6631US
DigiKey Part Number
1086-20002-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
JANTX1N6631US
Description
DIODE STANDARD 1100V 1.4A D5B
Manufacturer Standard Lead Time
35 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 1100 V 1.4A Surface Mount D-5B
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
JANTX1N6631US Models
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
4 µA @ 1100 V
Mfr
Capacitance @ Vr, F
40pF @ 10V, 1MHz
Packaging
Bulk
Grade
Military
Part Status
Active
Qualification
MIL-PRF-19500/590
Technology
Mounting Type
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
1100 V
Package / Case
Current - Average Rectified (Io)
1.4A
Supplier Device Package
D-5B
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.6 V @ 1.4 A
Operating Temperature - Junction
-65°C ~ 150°C
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)