ATSAMA5D33A-CU
DigiKey Part Number
ATSAMA5D33A-CU-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ATSAMA5D33A-CU
Description
IC MPU SAMA5D3 536MHZ 324LFBGA
Manufacturer Standard Lead Time
7 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
ARM® Cortex®-A5 Microprocessor IC SAMA5D3 1 Core, 32-Bit 536MHz 324-LFBGA (15x15)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ATSAMA5D33A-CU Models
Category
Ethernet
10/100/1000Mbps (1)
Manufacturer
Microchip Technology
USB
USB 2.0 (3)
Series
Voltage - I/O
1.2V, 1.8V, 3.3V
Packaging
Tray
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Part Status
Active
Security Features
AES, SHA, TDES, TRNG
Core Processor
ARM® Cortex®-A5
Mounting Type
Surface Mount
Number of Cores/Bus Width
1 Core, 32-Bit
Package / Case
324-LFBGA
Speed
536MHz