UF12A12/23-BWHNSR-L24
DigiKey Part Number
1570-1809-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UF12A12/23-BWHNSR-L24
Description
FAN AXIAL 120X38MM 115/230VAC
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Tubeaxial 115/230VAC Square - 120mm L x 120mm H Ball 106.0 CFM (2.97m³/min) 4 Wire Leads
Category
Noise
46.0dB(A)
Manufacturer
Mechatronics Fan Group
Power (Watts)
12.00W, 15.00W
Series
RPM
3100 RPM
Packaging
Bulk
Termination
4 Wire Leads
Part Status
Active
Ingress Protection
IP55 - Dust Protected, Water Resistant
Voltage - Rated
115/230VAC
Operating Temperature
-40 ~ 158°F (-40 ~ 70°C)
Size / Dimension
Square - 120mm L x 120mm H
Approval Agency
CE, cUL, UL
Width
38.00mm
Weight
1.168 lbs (530 g)
Air Flow
106.0 CFM (2.97m³/min)
Current Rating (Amps)
0.080/0.160A
Static Pressure
0.350 in H2O (87.2 Pa)