B6012M12D-BSR
DigiKey Part Number
1570-1161-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B6012M12D-BSR
Description
FAN BLOWER 60X12MM 12VDC WIRE
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Blower 12VDC Square/Rounded - 60mm L x 60mm H Sleeve 5.0 CFM (0.140m³/min) 2 Wire Leads
Category
Fan Type
Mfr
Features
Thermal Overload Protector (TOP)
Series
Noise
34.0dB(A)
Packaging
Bulk
RPM
Part Status
Active
Termination
2 Wire Leads
Voltage - Rated
Weight
0.057 lb (25.85 g)
Size / Dimension
Square/Rounded - 60mm L x 60mm H
Current Rating (Amps)
0.200A
Width
12.00mm
Material - Frame
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Air Flow
5.0 CFM (0.140m³/min)
Material - Blade
Static Pressure
0.300 in H2O (74.7 Pa)