TDR-480-48
DigiKey Part Number
1866-4911-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TDR-480-48
Description
AC/DC DIN RAIL SUPPLY 48V 480W
Detailed Description
AC DIN Rail Power Supply 1 Output 48V 10A
Category
Power (Watts)
480W
Voltage - Isolation
3 kV
Efficiency
93%
Operating Temperature
-30°C ~ 70°C (With Derating)
Input Type
AC
Size / Dimension
5.06" L x 3.37" W x 4.93" H (128.5mm x 85.5mm x 125.2mm)
AC Voltage - Input
340 ~ 550 VAC (3 Phase)
Voltage - Output 1
48V
Current - Output (Max)
10A