SPD-20-277P
DigiKey Part Number
1866-4818-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SPD-20-277P
Description
SPD 277VAC MCOV 2 POLE
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Surge Protection Device (SPD) 277VAC MCOV 2 Pole
Category
Current - Discharge (Max) (8/20µS)
20 kA
Manufacturer
MEAN WELL USA Inc.
Current - Short Circuit Rating (SCCR)
5 kA
Series
Voltage - Protection Rating (VPR)
1.5 kV
Packaging
Box
Voltage - Protection Level (VP) (2416)
1.5 kV
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C
Number of Poles
2
Mounting Type
Screw
Voltage - Continuous Operating (Max) (MCOV)
277VAC