SMU01L-12
DigiKey Part Number
1866-4709-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMU01L-12
Description
DC DC CONVERTER 12V 1W
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 12V 84mA 4.5V - 5.5V Input
Category
Power (Watts)
1 W
Mfr
Voltage - Isolation
1.5 kV
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Tube
Features
OCP, SCP
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 90°C (With Derating)
Type
Isolated Module
Efficiency
78%
Number of Outputs
1
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Input (Min)
4.5V
Package / Case
4-SIP Module
Voltage - Input (Max)
5.5V
Size / Dimension
0.46" L x 0.24" W x 0.40" H (11.6mm x 6.1mm x 10.1mm)
Voltage - Output 1
Base Product Number
Current - Output (Max)
84mA