SKMW20F-05
DigiKey Part Number
1866-4659-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SKMW20F-05
Description
DC DC CONVERTER 5V 20W
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 5V 4A 9V - 36V Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SKMW20F-05 Models
Category
Power (Watts)
20 W
Mfr
Voltage - Isolation
1.5 kV
Features
Remote On/Off, OCP, OVP, SCP, UVLO
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (With Derating)
Efficiency
89%
Voltage - Input (Min)
9V
Voltage - Input (Max)
36V
Size / Dimension
1.00" L x 1.00" W x 0.40" H (25.4mm x 25.4mm x 10.2mm)
Current - Output (Max)
4A