SD-1000H-48
DigiKey Part Number
1866-4398-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SD-1000H-48
Description
DC/DC CONVERTER 48V 1008W
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed DC DC Converter 1 Output 48V 21A 144V Input
Category
Current - Output (Max)
21A
Manufacturer
MEAN WELL USA Inc.
Power (Watts)
1008W
Series
Voltage - Isolation
2 kV
Packaging
Box
Applications
ITE (Commercial)
Part Status
Active
Efficiency
92%
Type
Enclosed
Operating Temperature
-20°C ~ 60°C (With Derating)
Voltage - Input (Min)
72V
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Input (Max)
144V
Size / Dimension
11.61" L x 5.00" W x 1.61" H (295.0mm x 127.0mm x 41.0mm)
Number of Outputs
1
Approval Agency
CB, CE
Voltage - Output 1
48V