RSD-60L-12
DigiKey Part Number
1866-4204-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RSD-60L-12
Description
DC/DC CONVERTER 12V 60W
Detailed Description
Enclosed DC DC Converter 1 Output 12V 5A 72V Input
Category
Current - Output (Max)
5A
Power (Watts)
60W
Series
Voltage - Isolation
4 kV
Efficiency
93%
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C (With Derating)
Voltage - Input (Min)
18V
Voltage - Input (Max)
72V
Size / Dimension
5.04" L x 2.36" W x 0.98" H (128.0mm x 60.0mm x 25.0mm)
Voltage - Output 1
12V