RSD-100B-24
DigiKey Part Number
1866-4165-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RSD-100B-24
Description
DC/DC CONVERTER 24V 101W
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed DC DC Converter 1 Output 24V 4.2A 31.2V Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RSD-100B-24 Models
Category
Current - Output (Max)
4.2A
Manufacturer
MEAN WELL USA Inc.
Power (Watts)
101W
Series
Voltage - Isolation
4 kV
Packaging
Box
Applications
ITE (Commercial), Railway
Part Status
Active
Efficiency
89%
Type
Enclosed
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C (With Derating)
Voltage - Input (Min)
16.8V
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Input (Max)
31.2V
Size / Dimension
6.34" L x 2.68" W x 1.42" H (161.0mm x 68.0mm x 36.0mm)
Number of Outputs
1
Approval Agency
CE
Voltage - Output 1
24V