RPS-500-24-SF
DigiKey Part Number
1866-5612-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RPS-500-24-SF
Description
AC/DC CONVERTER 24V 499W
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 24V 80 ~ 264 VAC, 113 ~ 370 VDC Input
Voltage - Isolation
4 kV
Efficiency
93%
Operating Temperature
-30°C ~ 70°C (With Derating)
Type
Enclosed
Features
Adjustable Output, PFC, Remote Sense, Standby Output, Universal Input
Voltage - Input
80 ~ 264 VAC, 113 ~ 370 VDC
Size / Dimension
6.30" L x 3.39" W x 1.69" H (160.0mm x 86.0mm x 43.0mm)
Voltage - Output 1
24V
Current - Output 1
20.8 A