RPS-400-48 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
WEC
In Stock: 21
Datasheet
Similar
Selec Controls USA Inc.
In Stock: 245
Datasheet
Open Frame AC DC Converters 1 Output 48V 80 ~ 264 VAC, 113 ~ 370 VDC Input
RPS-400-48
DigiKey Part Number
1866-4064-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RPS-400-48
Description
AC/DC CONVERTER 48V 254W
Detailed Description
Voltage - Isolation
4 kV
Efficiency
94%
Operating Temperature
-30°C ~ 70°C (With Derating)
Voltage - Input
80 ~ 264 VAC, 113 ~ 370 VDC
Size / Dimension
5.00" L x 3.00" W x 1.37" H (127.0mm x 76.2mm x 34.8mm)
Voltage - Output 1
48V
Current - Output 1
5.3 A