RPS-400-15
DigiKey Part Number
1866-4053-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RPS-400-15
Description
AC/DC CONVERTER 15V 251W
Detailed Description
Open Frame AC DC Converters 1 Output 15V 80 ~ 264 VAC, 113 ~ 370 VDC Input
Voltage - Isolation
4 kV
Efficiency
92%
Operating Temperature
-30°C ~ 70°C (With Derating)
Voltage - Input
80 ~ 264 VAC, 113 ~ 370 VDC
Size / Dimension
5.00" L x 3.00" W x 1.37" H (127.0mm x 76.2mm x 34.8mm)
Voltage - Output 1
15V
Current - Output 1
16.7 A