RPS-400-12 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
WEC
In Stock: 24
Datasheet
Similar
Selec Controls USA Inc.
In Stock: 250
Datasheet
Open Frame AC DC Converters 1 Output 12V 80 ~ 264 VAC, 113 ~ 370 VDC Input
RPS-400-12
DigiKey Part Number
1866-4052-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RPS-400-12
Description
AC/DC CONVERTER 12V 250W
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Power (Watts)
Mfr
Applications
Medical
Series
Voltage - Isolation
4 kV
Packaging
Box
Efficiency
91.5%
Part Status
Active
Operating Temperature
-30°C ~ 70°C (With Derating)
Type
Open Frame
Features
Adjustable Output, Remote Sense, Universal Input
Number of Outputs
1
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Input
80 ~ 264 VAC, 113 ~ 370 VDC
Size / Dimension
5.00" L x 3.00" W x 1.37" H (127.0mm x 76.2mm x 34.8mm)
Voltage - Output 1
12V
Approval Agency
CB, CE, cURus, TUV
Current - Output 1
20.8 A