RPS-200-24-C is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Tri-Mag, LLC
In Stock: 0
Datasheet
Enclosed AC DC Converters 1 Output 24V 80 ~ 264 VAC, 113 ~ 370 VDC Input
RPS-200-24-C
DigiKey Part Number
1866-4032-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RPS-200-24-C
Description
AC/DC CONVERTER 24V 142W
Detailed Description
Voltage - Isolation
4 kV
Efficiency
94%
Operating Temperature
-30°C ~ 70°C (With Derating)
Type
Enclosed
Voltage - Input
80 ~ 264 VAC, 113 ~ 370 VDC
Size / Dimension
4.07" L x 2.44" W x 1.57" H (103.4mm x 62.0mm x 40.0mm)
Voltage - Output 1
24V
Current - Output 1
5.9 A