RCP-1000-12-C
DigiKey Part Number
1866-5432-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RCP-1000-12-C
Description
AC/DC CONVERTER 12V 720W
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 12V 90 ~ 264 VAC, 127 ~ 370 VDC Input
Category
Applications
ITE (Commercial)
Mfr
Voltage - Isolation
3 kV
Series
Efficiency
81%
Packaging
Box
Operating Temperature
-20°C ~ 60°C (With Derating)
Part Status
Active
Features
Adjustable Output, I2C Interface, PFC, Remote On/Off, Universal Input
Type
Enclosed
Mounting Type
Rack Mount
Number of Outputs
1
Size / Dimension
11.61" L x 5.00" W x 1.61" H (295.0mm x 127.0mm x 41.0mm)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC, 127 ~ 370 VDC
Approval Agency
CB, CE, cURus, TUV
Voltage - Output 1
12V
Minimum Load Required
No
Current - Output 1
60 A