PWM-90-12DA2
DigiKey Part Number
1866-PWM-90-12DA2-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PWM-90-12DA2
Description
PWR SUPP, BATT & COND
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
7.5A 12V Constant Voltage LED Driver AC DC Converter Topology 1 Output
Category
Power (Watts)
90 W
Manufacturer
MEAN WELL USA Inc.
Voltage - Isolation
3.75 kV
Series
Dimming
Analog, PWM
Packaging
Bulk
Features
OCP, OTP, OVP, SCP
Part Status
Active
Ratings
IP67
Type
Constant Voltage
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Topology
AC DC Converter
Efficiency
88%
Number of Outputs
1
Termination Style
Wire Leads
Voltage - Input (Min)
90VAC
Size / Dimension
6.73" L x 2.48" W x 1.48" H (171.0mm x 63.0mm x 37.5mm)
Voltage - Input (Max)
305VAC
Approval Agency
CB, CCC, CE, EAC, ENEC
Voltage - Output
12V
Mounting Type
Chassis Mount
Current - Output (Max)
7.5A