PSD1205-NP
DigiKey Part Number
1866-PSD1205-NP-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PSD1205-NP
Description
M12/17X40MM/SD:5MM/500HZ
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Inductive Proximity Sensor 0.197" (5mm) IP67 Cylinder, Threaded - M12
Category
Material - Body
Stainless Steel
Manufacturer
MEAN WELL USA Inc.
Voltage - Supply
12V ~ 30V
Packaging
Box
Termination Style
Cable Leads
Part Status
Active
Operating Temperature
-20°C ~ 60°C
Sensor Type
Inductive
Ingress Protection
IP67
Sensing Distance
0.197" (5mm)