PB-360P-24
DigiKey Part Number
1866-3739-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PB-360P-24
Description
BATT CHRGR ENCLOSED 28.8V 12.5A
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed Battery Charger 28.8V 12.5A 24V
Category
Voltage - Input
90 ~ 132VAC, 180 ~ 264VAC
Manufacturer
MEAN WELL USA Inc.
Power - Max
360W
Series
Size / Dimension
9.96" L x 5.31" W x 1.91" H (253.0mm x 135.0mm x 48.5mm)
Packaging
Box
Mounting Type
Chassis Mount
Part Status
Obsolete
Termination Style
Screw Terminal
Type
Enclosed
Features
LED Indicator
Battery Chemistry
Lead Acid, Lithium-Ion
Operating Temperature
-20°C ~ 60°C
Battery Cell Size
24V
Approval Agency
CB, CE, cURus
Number of Cells
1
Weight
1500 g
Voltage - Nominal
28.8V
Base Product Number
Charge Current - Max
12.5A