PB-360N-48 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
MEAN WELL USA Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Enclosed Battery Charger 57.6V 6.25A 48V
PB-360N-48
DigiKey Part Number
1866-3737-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PB-360N-48
Description
BATT CHRGR ENCLOSED 57.6V 6.25A
Customer Reference
Detailed Description
Category
Voltage - Input
90 ~ 132VAC, 180 ~ 264VAC
Manufacturer
MEAN WELL USA Inc.
Power - Max
360W
Series
Size / Dimension
9.96" L x 5.31" W x 1.91" H (253.0mm x 135.0mm x 48.5mm)
Packaging
Box
Mounting Type
Chassis Mount
Part Status
Obsolete
Termination Style
Screw Terminal
Type
Enclosed
Features
LED Indicator
Battery Chemistry
Lead Acid, Lithium-Ion
Operating Temperature
-20°C ~ 60°C
Battery Cell Size
48V
Approval Agency
cURus
Number of Cells
1
Weight
1500 g
Voltage - Nominal
57.6V
Base Product Number
Charge Current - Max
6.25A