OWA-60U-20
DigiKey Part Number
1866-5365-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
OWA-60U-20
Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 20V 60W
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
20V 60 W AC/DC External Desktop (Class II) Adapter Cord Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
OWA-60U-20 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
No Load Power Consumption
150mW (Max)
Manufacturer
MEAN WELL USA Inc.
Polarization
Positive Center
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Box
Efficiency
Level VI
Part Status
Active
Operating Temperature
-35°C ~ 70°C
Region Utilized
North America
Output Connector
Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 11.0mm
Form
Desktop (Class II)
Cord Length
11.8" (300.00mm)
Input Type
Cord
Input Connector
NEMA 1-15P
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Size / Dimension
5.12" L x 2.09" W x 1.38" H (130.0mm x 53.0mm x 35.0mm)
Voltage - Output
20V
Approval Agency
cULus, UL
Current - Output (Max)
3A
Base Product Number
Power (Watts)
60 W