NSD10-48S12
DigiKey Part Number
1866-3628-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NSD10-48S12
Description
DC DC CONVERTER 12V 10W
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 12V 830mA 22V - 72V Input
Category
Power (Watts)
10 W
Mfr
Voltage - Isolation
1 kV
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Tray
Features
Remote On/Off, OCP, OVP, SCP
Part Status
Active
Operating Temperature
-25°C ~ 70°C (With Derating)
Type
Isolated Module
Efficiency
79%
Number of Outputs
1
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Input (Min)
22V
Package / Case
6-DIP Module
Voltage - Input (Max)
72V
Size / Dimension
2.00" L x 1.00" W x 0.41" H (50.8mm x 25.4mm x 10.5mm)
Voltage - Output 1
Base Product Number
Current - Output (Max)
830mA