NPF-120D-20
DigiKey Part Number
1866-3557-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NPF-120D-20
Description
LED DRIVER CC AC/DC 12-20V 6A
Detailed Description
6A 12 ~ 20V Constant Current LED Driver AC DC Converter Topology 1 Output
Category
Power (Watts)
120 W
Voltage - Isolation
3.75 kV
Series
Dimming
Analog, PWM
Operating Temperature
-40°C ~ 90°C
Type
Constant Current
Efficiency
89%
Size / Dimension
7.52" L x 2.48" W x 1.48" H (191.0mm x 63.0mm x 37.5mm)
Voltage - Input (Min)
90VAC
Voltage - Input (Max)
305VAC
Voltage - Output
12 ~ 20V
Base Product Number
Current - Output (Max)
6A