NPF-120D-12
DigiKey Part Number
1866-3555-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NPF-120D-12
Description
LED DRIVER CC AC/DC 7.2-12V 10A
Detailed Description
10A 7.2 ~ 12V Constant Current LED Driver AC DC Converter Topology 1 Output
Category
Power (Watts)
120 W
Voltage - Isolation
3.75 kV
Series
Dimming
Analog, PWM
Operating Temperature
-40°C ~ 90°C
Type
Constant Current
Efficiency
87.5%
Size / Dimension
7.52" L x 2.48" W x 1.48" H (191.0mm x 63.0mm x 37.5mm)
Voltage - Input (Min)
90VAC
Voltage - Input (Max)
305VAC
Voltage - Output
7.2 ~ 12V
Base Product Number
Current - Output (Max)
10A