NPF-120-42
DigiKey Part Number
1866-3553-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NPF-120-42
Description
LED DVR CC/CV ACDC 25.2-42V 2.9A
Detailed Description
2.9A 25.2 ~ 42V Constant Current, Voltage LED Driver AC DC Converter Topology 1 Output
Category
Current - Output (Max)
2.9A
Power (Watts)
122 W
Series
Voltage - Isolation
3.75 kV
Operating Temperature
-40°C ~ 90°C
Type
Constant Current, Voltage
Efficiency
90%
Size / Dimension
7.52" L x 2.48" W x 1.48" H (191.0mm x 63.0mm x 37.5mm)
Voltage - Input (Min)
90VAC
Voltage - Input (Max)
305VAC
Voltage - Output
25.2 ~ 42V